До скоро учените смятаха точно обратното
Снимка: Guliver / iStock
Британски изследователи от Университета в Съсекс откриха, че децата са способни да различават цветовете от момента на раждането си, а не след това, когато ги учат родители и педагози, пише letidor.ru. Тези резултати опровергават по-ранни теории.
Редица експерти са убедени, че умението да се различават цветовете е свързано с езика и културата на дадена страна. Например в някои езици няма отделни думи за оранжевия и червения цвят или пък зеления не се различава от синия.
"Ако използвате език, който, например, не прави разлика между зеления и синия цвят, то и децата с възрастта престават да ги различават", отбелязва водещият на изследването Елис Скелтън. Но както станало ясно, изначално децата разбират, че зеленото и синьото са различни цветове.
В експеримента учените работили с 176 бебета между 4 и 6 месеца. На децата били показани 14 различни цвята. В началото бебетата са запознавани с определен отенък, като неколкократно им повтаряли какъв е той. След това едновременно им показвали познатия цвят и друг. Децата разглеждали новия отенък по-дълго, което означавало, че те го различавали от другия, тъй като всичко ново човек изучава по-дълго от познатото.
В резултат станало ясно, че децата могат да различават синия, виолетовия, червения, жълтия и зеления цвят. А с порастването и запознаването с езика си помагат да променят категориите на цветовете в своето съзнание.
Надя Горанова
Милена Драгийска, главен изпълнителен директор на Лидл България, връчи чека от събраните средства на Лазар Радков, основател на инициативата „Капачки за Бъдеще“.
Снимка: Лидл България
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари